« گفت و گو با محسن سیدین | صفحه اصلی | گفت و گو با خلیل بهرامیان »

March 13, 2005

گفت و گو با محمدرضا براهویی نژاد

http://www.radiofarda.com/iran_article/2005/03/E4B34233-9757-43ED-BB7F-DE708F6E42AE.html

زلزله شدید به شهرستان سراوان در استان سیستان و بلوچستان خسارات وارد ساخت


از خسارات و تلفات احتمالی ناشی زلزله ای به قدرت 5.9 ریشتر که حوالی شهرستان سراوان در سیستان و بلوچستان را لرزانید، اخبار دقیقی انتشار نیافت. روزنامه نگار محلی محمد رضا برآهویی نژاد در مصاحبه با رادیوفردا می گوید به علت پراکنده بودن جمعیت احتمالا تلفات و خسارات جانی اندک است اما به دلیل عدم استحکام خانه های مردم در این ناحیه فقیرنشین و محروم، پیش بینی می شود زلزله ای به این قدرت خرابی های زیادی به بار آورده باشد. سخنگوی وزارت کشور جهانبخش خانجانی به رادیو جمهوری اسلامی گفت شیشه برخی بناها شکسته و دیوارهایی هم فروریخته است،

به گزارش موسسه ژئوفیزیک مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران، زلزله ای به قدرت 5.9 به مقیاس ریشتر حوالی شهرستان سراوان در استان سیستان و بلوچستان را در ساعت 7 و 1 دقیقه و 18 ثانیه امروز (یکشنبه) تکان داد. یکی از مقامهای محلی سراوان گفت: به دلیل پراکندگی روستاها در این منطقه و کمبود امکانات ارتباطی تا کنون گزارشی از خسارات احتمالی این زمین لرزه به دست نیامده است. محمد رضا برآهویی نژاد روزنامه نگار در منطقه بلوچستان در مورد جزئیات زمین لرزه سراوان به رادیو فردا می گوید: ساعت 7 و 1 دقیقه صبح امروز زلزله ای با شدت 5.9 ریشتر، منطقه هیزش سراوان را لرزانده و در شش بخش دیگر سراوان هم زمین لرزه هایی با شدت کمتر بوده و در سرباز و بخشی از ایرانشهر هم احساس شده.
ماه منیر رحیمی (رادیو فردا): آیا از تلفات احتمالی خبری آمده؟

محمد رضا برآهویی نژاد: چون راهها به شدت صعب العبور است و برخی از راهها هم بر اثر سیلابهایی که اخیرا در منطقه بلوچستان و بخصوص آن مناطق آمده، تخریب شده و هنوز نتوانستیم اخبار دقیقی از تلفات مالی و جانی این زلزله را دریافت بکنیم.

م.م.ر: آن منطقه ساکنان زیادی دارد؟

محمد رضا برآهویی نژاد: آن منطقه جمعیت زیادی دارد اما پراکنده هستند در روستاهای اطراف اطراف بسیلوج و در منطقه سرباز.

م.م.ر: طبق خبرها زلزله ای با قدرت 5.9 ریشتر به نظر باید خرابی زیادی به بار آورد؟

محمد رضا برآهویی نژاد: این مناطق جزء محرومترین مناطق سیستان و بلوچستان هست و مردم بسیار فقیر و محرومی در آنجا زندگی می کنند و خانه هایی که در اینجا ساخته شده، از استحکام کافی برای مقابله با بلای زلزله برخوردار نیست، حتی یک سیل کوچک هم در گذشته، در چند ماه اخیر، خیلی خانه ها را خراب کرد و تلفات زیادی را به بار آورد.

م.م.ر.: سخنگوی وزارت کشور جهانبخش خانجانی به رادیو جمهوری اسلامی گفت شیشه برخی بناها شکسته و دیوارهایی هم فروریخته است، اما به دلیل پراکنده بودن جمعیت منطقه، انتظار تلفات چندانی نمی رود.

March 13, 2005 7:30 AM