« سرخ و سیاه | صفحه اصلی | گفت و گو با دیبا علیخانی »

March 6, 2005

گفت و گو با محمد حسین احمد پور

http://www.radiofarda.com/iran_article/2005/03/A32CC795-C852-4D01-AEE7-4A3516CE8684.html

دادگاه انقلاب اسلامی برای تظاهرکنندگان علیه نتایج انتخابات مجلس در ایذه احکام حبس طویل المدت صادر کرد

دادگاه شهرستان ایذه برای گروهی از مردم این شهر که در تظاهرات خشونت آمیز بعد ازانتخابات مجلس هفتم به نتایج آن اعتراض کرده بودند، احکام مجازات بسیار سنگین صادر کرد. محمد حسین احمد پور، یکی از اهالی ایذه که به 10 سال حبس و 30 سال تبعید محکوم شده است، در مصاحبه با رادیوفردا می گوید در حدود 200 نفر در ایده دستگیر شده بودند که به 10 الی 15 حبس و 30 سال تبعید محکوم شدند. وی می افزاید هنگام برگزاری تظاهرات مذکور در اهواز بود ولی دادگاه عذر او را نپذیرفت. وی می افزاید به اعتراض محکوم شدگان پاسخ داده نمی شود و وکلائی که گرفته اند نمی توانند از آنها دفاع کنند.

ماه منیر زحیمی (رادیو فردا): پس از برگزاری انتخابات مجلس هفتم، شهر ایذه شاهد تظاهرات خشونت بار اهالی این شهر بود که به نحوه برگزاری انتخابات اعتراض داشتند. در این تظاهرات مردم چندین بانک و ساختمان دولتی را نیز به آتش کشیدند. دادگاه شهرستان ایذه اکنون در مورد عده ای از اهالی این شهر که آنها را مجرم تشخیص داده، احکام مجازاتی صادر کرده است که بسیار سنگین هستند.
رادیوفردا مصاحبه ای دارد با محمد حسین احمدپور یکی از اهالی ایذه که به ده سال حبس و 30 سال تبعید محکوم شده است.

محمد حسین احمد پور: در ایذه مردم به علت نارضایتی از انتخابات توی خیابانها ریختند یک عده ای و دست به آشوب و اعتراض زدند و همه شان را گرفتند. حدود 200 نفر. و به حبسهای سنگینی هم محکومشان کردند. 15 سال زندان برایشان بریدند و 30 سال تبعید.

م.م.ر: برای خود شما هم حکم بلند مدت حبس بریده اند، دست است؟

محمد حسین احمدپور: من هم یکی از آنها هستم و ده سال حبس به من داده اند و سی سال تبعید. در صورتی که من خودم در شهرستان ایذه نبودم و در اهواز بودم. حالا معلوم نیست که یک خصومتی شخصی با من داشته، یا خود آنها با من داشتند، آمدند مرا محکوم کردند. کسی هم نیست به داد ما برسد.

م.م.ر: اتهام شما چی هست؟

محمد حسین احمدپور: تخریب اموال دولتی. در صورتی که من نبوده ام.

م.م.ر: یعنی آن روز که شلوغ شد، مردم اماکن عمومی را خراب کردند؟

محمد حسین احمدپور: مردم آمدند بر اثر یک و دو کردن دولت، دست به آتش سوزی بانکها و ادارات دولتی زدند و خراب کاری هم کردند.

م.م.ر: الان پرونده در چه مرحله ای هست؟

محمد حسین احمدپور: پرونده در مرحله تجدید نظر است و متاسفانه تا این لحظه بررسی نکردن آن را.

م.م.ر: یعنی شما به احکام صادر شده اعتراض کردید؟

محمد حسین احمدپور: من اعتراض کرده ام ولی متاسفانه تهران اصلا خبر ندارند از این مساله. کلا هر چی هست در خوزستان است. اعتراض من آمده اهواز. مردم توانایی مالی ندارند وکیل بگیرند و وکیلهایی که گرفتیم متاسفانه نمی توانند از ما دفاع کنند.

م.م.ر: به جز اعتراض حقوقی که روی پرونده تان گذاشته اید، آیا نامه ای، تقاضای کمکی از وکلا یا مسئولان کرده اید؟

محمد حسین احمد پور: از مسئولان تقاضا کردند که بیایند به داد مردم برسند و بیگناه و تر و خشک نگذارند با هم بسوزند. حالا یک عده ای آمده اند از دستی این کارها را کرده اند ولی یک عده ای هستند که اصلا دراین جریان نبوده اند و اگر بودند هم حرکتی انجام نداده اند. من خودم یکی از متهمین هستم که از زمانی که این حکم را برای من صادر کرده اند هنوز دست به سیاه و سفید نزده ام و هیچ امیدی به زندگی ندارم. من که یک جوان سی ساله هستم آیا وقتی ده سال حبس ببرند و سی سال تبعید، دیگر عمری باقی می ماند؟ کجای دنیا همچنین حکمی می برند؟ همه جا حق اعتراض دارند اما در مملکت ما کسی نه حق اعتراض دارد و نه حق صحبت کردن. من از مسئولین می خواهم که بیایند و به این مساله رسیدگی کنند چون زندگی ما را نابود کرده اند. همین. ممنونم

March 6, 2005 10:30 AM